Yaptığımız Çalışmalar

 1. Halkı Bilinçlendirme Çalışmaları: 2006 yılından beri 4. sınıf Psikoloji Bölümü öğrencileri, birçok aile ve gence  çocukların cinsel istismarı, madde bağımlılığı ve zorbalık konularında eğitimler verdi. Bu konularda broşürler hazırlayıp ailelere dağıtıldı.
 2. BAK Şiddete Karşı Bit Pazarı 1-2-3-4-5: Öğrenciler, kendi eşyalarını  satarak elde ettikleri gelirleri şiddete karşı çalışan sivil toplum kuruluşlarına bağışladılar. Pazar şimdiye kadar beş kez düzenlenmiştir. Elde edilen gelirler Mor Çatı, Van Kadınlar Derneği, Umut Sokak Çocukları Derneği ve Çocuk Çalışmaları Birimi’ne bağışlanmıştır. Son olarak da 4.sü düzenlenen “Şiddete Karşı Bit Pazarı”nda toplanan gelirle, Van’daki Dumlupınar İlköğretim Okulu’nda okuyan 80 öğrencinin kışlık ve spor ayakkabı, eşofman takımı ve okul çantası ihtiyaçları karşılanmıştır. İhtiyaçlar, GAPGenç Festivali 2012′de tanıştığımız Siirt Çocuk Hakları Topluluğu aracılığıyla öğrencilere dağıtılmıştır.
 3. GAP Genç Festivali Mardin 2009: Doğu ve Güneydoğu’dan gelen gençlerle şiddet ve etkileri konsunda çalışma grupları yapıldı.
 4. Köy Okullarına Kitap Kampanyası: Bitlis Güzelli Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerine istedikleri kitaplar gönderildi.
 5. Oyuncakların Psikolojisi Kampanyası: İBU Psikoloji Bölümü 2. Sınıf öğrencileri Diyarbakır’da Göçer Aile Çocukların bilişsel, duygusal, fiziksel gelişimine yardımcı olacak oyuncaklar toplayıp gönderdiler.
 6. DİYARBAKIR’a Acil Psikolojik Yardım: 03.01.2008 tarihinde DİYARBAKIR’da, 6 kişinin ölümüne ve 67 kişinin yaralanmasına sebep olan bombalı saldırıdan sonra acil psikolojik yardımın yapılandırılması ve uygulanmasına destek sağlanmıştır.
 7. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kampanyası: Ülkemizde kadına yönelik şiddet oldukça yaygındır. Bu konuya dikkat çekmek için:

‘‘ Ey saldırgan adam, kendin için iki şey yap:

1. Şiddete maruz bıraktığın kadından özür dile,

2. Şiddet kullanmak ciddi bir sorundur, çaresine bak!’’ duyurusu hazırlandı ve İstanbul’un yoğun bölgelerinde gruplar şeklinde erkeklere dağıtıldı.

Bu duyuruyu hazırlamaktaki amacımız:

 • Bu konuda şiddeti kullanan saldırganın da sorumluluk alması ve bir şeyler yapmasını sağlamak,
 • Kullandığı şiddetin aslında tedavi edilmesi gerekli bir sorun olduğu bilinci geliştirmek,
 • Kendine yardım ederek toplum sağlığı ve barışına hizmet eden davranışlar geliştirmesini sağlamaktır.

8. GAP Genç Festivali Gaziantep 2011: Şiddet, madde bağımlılığı, çocuk ihmal ve istismarı üzerine Doğu ve Güneydoğu Bölgelerinden gelen gençler ve ailelerle bilinçlendirme çalışmaları yapılmıştır.

9.  Gapgenç Gençlik Festivali Siirt 2012: Çocuk ihmal ve istismarı, öfke kontrolü, medyanın çocuklar üzerindeki etkisi, madde bağımlılığı gibi konularda bölge halkı ve festival katılımcılarına bilgilendirme çalışmaları ve çocuklarla etkinlikler yapıldı.

10.  Gapgenç Gençlik Festivali Adıyaman 2013: Çocuk gelinler, çocuk ihmal ve istismarı, madde bağımlılığı, çocuk işçiliği, kız çocuklarının okula gönderilmesi ve zihinsel engelli çocukların eğitimi konularında festivale katılan yerel halk ve gençler bilgilendirildi.

11. Bilgi Üniversitesi 1. Ulusal Psikoloji Günleri: 19-20 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlikte, çocuk gelinler, zorbalık, çocuk ihmal ve istismarı, çocuk işçiliği ve medya ve şiddet konularında broşür çalışmaları ve video gösterimi yapıldı.

12. Sivil Sesler Buluşması 2014 – Ankara: Broşür çalışmaları yapıldı. Diğer sivil toplum kuruluşlarından gelen katılımcıların sunumlarını dinleyerek, karşılıklı bilgi aktarımında bulunuldu.

13.Bilgi Açık Kapı Sinema Gösterimleri 2015: Yeşilçam sinemasında kadının yerini inceleyen ’70-80-90 Masum Küstah Fettan’ belgeselinin gösterimi yapıldı.

14.Bilgi Üniversitesi 2. Ulusal Psikoloji Günleri: 18-19 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleştirilen etkinlikte, çocuk istismarı, çocuk gelinler, kadına şiddet konularını içeren bir sunum yapıldı. Buna ek olarak yapılan video gösterimleri ve broşür çalışmalarıyla da konular desteklendi.

15. Ağrı/Doğubeyazıt Projesi: Haziran 2015te Bilgi Üniversitesi son sınıf psikoloji öğrencileri ile beraber Doğubeyazıttaki köy okulları ziyaret edildi ve bu okullarda;

 • şiddet ve gençlik
 • kariyer edinme ve gençler
 • gençlik sorunları ile başa çıkma konularında eğitimler verildi.

Eğitimler sunumlar ve broşürler ile desteklendi. Bununla birlikte gidilen köy okullarına ayakkabı, kitap ve kırtasiye desteği sağlandı.

Ağrı Projesi 2015

16. 1. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi: 5 Mart 2016 Cumartesi Günü İstanbul Bilgi Üniversitesinde gerçekleşen kongrede çocuk ihmal ve istismarı konusu işlenmiştir. Alanında uzman birçok konuşmacının katıldığı kongrenin gelirleri;

 • Asyalı ve Afrikalı çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek için,
 • Sokak çocuklarının rehabilitasyonu için ve
 • Ardahanlı yoksul çocukların eğitim ihtiyaçlarını gidermek için kullanılmıştır.0001

17. Çocuğa Şiddete Dur De Kampanyası: 6 – 20 Nisan 2016 tarihleri arasında “Evdeki barıştan dünyadaki barışa!” sloganıyla Türkiye genelinde Çocuğa Şiddete Dur De kampanyası yürütülmüştür. Kampanya kapsamında hazırlanan bilgilendirici video ve afişler medya aracılığıyla yurda dağıtılmış ve konunun önemine dikkat çekilmiştir.

18. Açık Üniversite Konferansları: 10 Aralık 2016 ve 25 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleştirilen konferanslarda güncel konularda toplumsal bilinçlendirme amaçlanmıştır. Konferans katılımı herkese açıktır. 10 Aralık’taki konferansın konusu “Yaşadıkça: Aşk, Bağımlılık, Saldırganlık”, 25 Şubat’ta gerçekleştirilen konferansın konusu ise “Terör ve Ruhsal Travma: Nasıl Başa çıkabiliriz?”dir.

auk1 auk2

19. Çocuk Gelinler Olmasın Yılbaşı Pazarı 2016: 19-20 Aralık tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsünde el emeği ürünlerin satışı gerçekleştirilmiştir. Elde edilen gelir, çocuk gelinlerin olmaması için önemli bir adım olan okul inşası için fon olarak kullanılmıştır.

thumbnail_-ocuk-gelinler-olmas-n-yilbasi-pazari

20. 2. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi: 18 – 19 Mart 2017 tarihleri arasında  İstanbul Bilgi  Üniversitesi’nde gerçekleştirilen kongrenin bu seneki konusu “Çocuk, Gelin Damat Olamaz!”idi. Kongreden elde edilen gelir Hakkari Oluklu Köy Okulu yapımına ve bölgede yapılacak aile bilinçlendirme eğitimlerinde kullanılacaktır.

AFIS_2017

21.Çocuk Gelin Damat Olamaz Kampanyası: Erken yaşta evlilik sorununa dikkat çekmek için Türkiye genelinde Çocuk Gelin Damat Olamaz! kampanyası yürütülmüştür. Kampanya kapsamında hazırlanan bilgilendirici video ve afişler medya aracılığıyla yurda dağıtılmış ve konunun önemine dikkat çekilmiştir.