Biz kimiz

AÇIK ÜNİVERSİTE KONFERANSLARI-3

Elde edilen konferans geliri ayrımcılığa ve şiddete maruz bırakılan ülkemizin yaralı çocuklarına yardım ve Rohingyalı Müslümanlara destek projemize fon oluşturmaktadır.

ACIK_UNIVERSITE_KONFERANS_ENSEST_1080X1080

Çocuk Gelin Damat Olamaz Kampanyası: Erken yaşta evlilik sorununa dikkat çekmek için Türkiye genelinde Çocuk Gelin Damat Olamaz! kampanyası yürütülmüştür. Kampanya kapsamında hazırlanan bilgilendirici video ve afişler medya aracılığıyla yurda dağıtılmış ve konunun önemine dikkat çekilmiştir.

AFIS_2017

2. Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi: 18 – 19 Mart 2017 tarihleri arasında  İstanbul Bilgi  Üniversitesi’nde gerçekleştirilen kongrenin bu seneki konusu “Çocuk, Gelin Damat Olamaz!”idi. Kongreden elde edilen gelir Hakkari Oluklu Köy Okulu yapımına ve bölgede yapılacak aile bilinçlendirme eğitimlerinde kullanılacaktır.

Kongre ile ilgili detaylara ulaşmak için: http://sitoc.toplanti.info.tr/

Çocuğa Şiddete Dur De Kampanyası: 6 – 20 Nisan 2016 tarihleri arasında “Evdeki barıştan dünyadaki barışa!” sloganıyla Türkiye genelinde Çocuğa Şiddete Dur De kampanyası yürütülmüştür. Kampanya kapsamında hazırlanan bilgilendirici video ve afişler medya aracılığıyla yurda dağıtılmış ve konunun önemine dikkat çekilmiştir.

0001

1.Ulusal Şiddet ve Travmayı Önleyici Çalışmalar Kongresi 5 Mart 2016 Cumartesi Günü İstanbul Bilgi Üniversitesinde gerçekleşmiştir. Çocuk İhmal ve İstismarı konusunun işleneceği kongrede, gelirlerinin tamamı;

  • Afrikalı ve Suriyeli çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek için,
  • Sokak çocuklarının rehabilitasyonu için ve
  • Ardahanlı yoksul çocukların eğitim ihtiyaçlarını gidermek için kullanılmıştır.

2015 Ağrı/Doğubeyazıt Köy Okulları Projesi

IMG_6492

Ağrı Projesi/2015

Toplumsal Bilinçlendirme Video Çalışmaları

Nefret Söylemi

Nefret Söylemi 2

Nefret Söylemi 3

Şizofreni Dostları

Ruh Sağlığında Damgalanma

Serebral Parsi

Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar

Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar 2

Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar 3

Çocuğa Yönelik Cinsel İstismar 4

Çocuklar ve Zorbalık

Çocuk Gelin

Çocuk Gelin 2

Çocuk ve Medya

Alkol Bağımlılığı

Zorbalık

Çocuk Mahkumlar

Kadına Şiddet

Görme Engelliler

Biz Kimiz?


Bilgi Açık Kapı (BAK)
, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayten Zara ve Psikoloji Bölümü Öğrencileri’nin kurduğu bir gruptur. Bilgi Açık Kapı, barışcıl birey ve sağlıklı toplum amacına yönelik çalışmalar yapar.

BAK, şiddet ve travmaların önlenmesi konusunda çalışmalar yapmanın ve yapılan çalışmalara da destek vermenin gerekliliğine inanmaktadır. Bu sebeple, toplumu insan eliyle yapılan travmalar ve etkileri konusunda bilinçlendirerek ve şiddeti önleyici programlara destek vererek çalışır.

2012-2013 dönemi çalışmaları

Adıyaman’da gerçekleştirilen Gapgenç Gençlik Festivali’nde çocuk gelinler, çocuk ihmal ve istismarı, madde bağımlılığı, çocuk işçiliği, kız çocuklarının okula gönderilmesi ve zihinsel engelli çocukların eğitimi konularında festivale katılan yerel halk ve gençler bilgilendirildi.

5. Şiddete Karşı Bit Pazarı Bilgi Üniversitesi Santral kampüsünde gerçekleştirildi. Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı ve Tarlabaşı Toplum Merkezinin ürünlerinin satıldığı stantlar da Bit Pazarında yer aldı.